Peace Insurance Logo

بیمه آتش سوزی

هیچ کس نمی‌تواند بگوید که از بلایای طبیعی و یا با ایجاد امکانات پیشگیرانه از بعضی از حوادث شامل آتش، سیل، دزدی، انفجار و صاعقه چنانچه حادث شود کاملاً در امان خواهد ماند. هر انسانی با زحمات فراوان اموال و دارايی كسب نموده و به خود اختصاص می‌دهد. جبران خسارت حوادث ذکر شده بسیار سخت و در بعضی مواقع غیر ممکن است. لذا شرکت ” بيمه ما “ با دریافت حق بیمه مناسب خسارت وارده بر اثر حادثه را جبران می‌نماید.

بیمه نامه آتش‌سوزی پوششی است برای جبران خسارت‌های وارد به اموال و دارائی‌های منقول و غیرمنقول که متعلق به بیمه‌گذار و یا در تصرف قانونی وی باشد. از قبیل ساختمان و اثاثیه منزل مسكونی و واحدهای اداری، تجاری، صنعتی، تأسیسات، ماشین‌آلات، محتویات انبارها که ناشی از خطراتی همچون آتش‌سوزی یا خطرات تبعی دیگری كه در بیمه‌نامه مورد توافق قرار می‌گیرد، باشد.


تعاريف مرتبط به بيمه آتش سوزی

ذينفع :

بيمه نامه هر شخص حقيقی يا حقوقی در بیمه نامه كه در تمام يا قسمتی از موضوع مورد بيمه، نفع داشته باشد. واحد مسكونی محلی كه صرفاً به منظور سكونت از آن استفاده می‌شود و برای كار و حرفه از آن استفاده نمی گردد. واحد صنعتی به واحدهايی مانند كارگاه و كارخانجات اطلاق می‌گردد كه به نوعی با ماشين‌آلات، خطوط توليد و خدمات مرتبط با توليد سر و كار دارند.

واحد غيرصنعتی به مراكزی مانند فروشگاه‌ها، ادارات، آموزشگاه‌ها و ... كه درآن ها فعاليت غيرتوليدی (تجاری، اداری، خدماتی و ...) انجام می شود، اطلاق می گردد.

خطرات اصلی :

منظور از خطرات اصلی آتش‌سوزی (حریق) ، صاعقه و انفجار می باشد.

خطرات اضافی (تبعی):

خطرات اضافی (تبعی) در بيمه آتش‌سوزی شامل :

خسارت ناشی از وقوع زلزله و آتشفشان، سيل و طغيان آب درياها و رودخانه‌ها، طوفان، رانش زمين، سقوط بهمن، تركيدگی لوله آب، ضايعات ناشی از آب باران، ذوب برف، سقوط هواپيما و هلی كوپتر، شكست شيشه، سرقت اموال و اثاثيه منزل، مسئوليت مدنی در قبال همسايگان، هزينه پاكسازی و بسياری خطرهای ديگر که به درخواست بيمه گذار تحت پوشش بيمه قرار می‌گيرد، می شوند.


انوع بيمه نامه آتش‌سوزی

 • بيمه‌نامه آتش‌سوزی واحدهای مسكونی
 • در این بیمه‌نامه بنابه درخواست بیمه‌گذار ، ارزش اعیانی بنای ساختمان، تأسیسات، اموال و اثاثیه منزل مسكونی با سرمایه دلخواه و به قیمت روز در برابر خطرهای آتش‌سوزی، انفجار، صاعقه و خطرهای اضافی تحت پوشش قرار می‌گیرد.

 • بيمه‌نامه آتش سوزی واحدهای صنعتی
 • در اين بيمه‌نامه می توان ارزش اعيانی ساختمان، تأسيسات، ماشين آلات ، اثاثيه ثابت، دكوراسيون و محتويات مستقر در واحدهای صنعتی را در مقابل خطرات اصلی و تبعی به ارزش روز بيمه نمود.

 • بيمه‌نامه آتش سوزی واحدهای غيرصنعتی
 • اين نوع بيمه نامه، ارزش اعيانی ساختمان، تأسيسات، اثاثيه ثابت، دكوراسيون و محتويات مستقر در واحدهای غيرصنعتی را در مقابل خطرات اصلی و تبعی تحت پوشش قرار می دهد.

 • بيمه‌نامه آتش‌سوزی مجتمع مسكونی
 • این بيمه نامه، صرفاً برای مجتمع‌های مسكونی بيشتر از ۱۵ واحد صادر می گردد كه درآن بنا به درخواست بيمه‌گذار، سرمايه اعيانی كليه واحدها (در متراژ مختلف) و مشاعات آن ها از قبيل سرايداری، پاركينگ، ساختمان تأسيسات، انبارها و تأسيسات مشترک ( موتورخانه، چيلر، آسانسورها ) نيز تحت پوشش بيمه آتش سوزی و خطرهای اضافی قرار می گيرند.

 • بيمه‌نامه آتش سوزی انبار
 • بيمه‌نامه‌های آتش سوزی انبار (عمومی و اختصاصي) به دو صورت ذیل ارائه می‌گردد:

  • مبلغ بيمه شده دربیمه آتش سوزی
  • خسارت‌های ناشی از آتش‌سوزی بر اساس مبلغ مندرج در بیمه نامه و به ارزش واقعی نسبت به سال بیمه شده محاسبه می‌گردد. بیمه گذار در زمان تكمیل پیشنهاد بیمه باید دقت نماید كه مورد بیمه به ارزش واقعی (با احتساب استهلاک) بیمه شود. در صورتی كه در لحظه حادثه مبلغ بیمه شده كمتر از ارزش واقعی مورد بیمه باشد، بیمه‌گر طبق ماده ۱۰ قانون بیمه (قاعده نسبی سرمایه) خسارت را به نسبت مبلغ بیمه شده به ارزش واقعی مورد بیمه در لحظه حادثه محاسبه خواهد کرد. در صورت خسارت كلی، بیمه‌گر خسارت را بر مبنای ارزش واقعی مورد بیمه در لحظه حادثه یا مبلغ بیمه شده ( هر كدام كمتر باشد ) پرداخت خواهد كرد.

  • بيمه نامه آتش سوزی اظهارنامه‌‌ای (شناور)
  • موجودی داخل انبارها از نظر تعداد و ارزش دائماً در حال تغییر و نوسان می‌باشد. بنابراین به منظور مناسب نمودن حق بیمه دریافتی از بیمه‌گذار نسبت به میزان موجودی كالا و تحت پوشش قرار دادن تمام موجودی كالا در طول مدت اعتبار بیمه‌نامه، بیمه نامه آتش‌سوزی انبار یا موجودی انبار به صورت شناور صادر می شود. با توافق بیمه گر و بیمه‌گذار، با تعیین حداكثر سقف مورد تعهد و اعلام موجودی به طور ماهیانه یا ۱۵ روز یك بار، می‌توان از پوشش مناسب تری بهره‌مند شد.

   در این نوع بیمه‌نامه، بیمه گر می‌تواند حق بیمه را بر مبنای ۱۰۰% و یا ۷۵% حق بیمه سالیانه محاسبه و منظور نماید و در پایان مدت اعتبار بیمه نامه، حق بیمه قطعی را با توجه به شرایط بیمه نامه های عمومی و اظهارنامه‌های ارسالی در موعد های مقرر از طرف بیمه‌گذار محاسبه و اعمال نماید


استثنائات بيمه نامه

بیمه گر معمولاً در موارد زیر تعهدی در جبران خسارات وارده ندارد:

 • جنگ، جنگ داخلی، آشوب، بلوا، انقلاب، كودتا و اغتشاشات داخلی
 • انفجار مواد منفجره مثل دینامیت
 • فعل و انفعالات هسته‌ای
 • خسارت داخلی ماشین‌آلات مانند اتصالات، جرقه، عدم كفایت، عایق‌بندی، امواج برقی ناشی از بار زیاد پول، مسكوكات، اوراق بهادار، اسناد، فلزات قیمتی، جواهرات، نسخ خطی، هزینه بازسازی نقشه، جمع آوری مجدد اطلاعات و تنظیم دفاتر بازرگانی
 • آسیب‌های وارده عمدی از سوی بیمه‌گذار و یا افرادی كه به نوعی در سرمایه مورد بیمه ذینفع می‌باشند.
 • مواردی كه در شرایط خصوصی منضم به بیمه نامه آتش‌سوزی صادره، مستثناء گردیده اند.

اهداف بيمه نامه

از اهداف مهم بیمه نامه آتش سوزی جبران زیان‌های مالی ناشی از وقوع خطرات اصلی و تبعی مندرج در بیمه‌نامه آتش‌سوزی است که این بیمه نامه اموال و دارایی‌های مورد بیمه را به منظور جلوگیری از وارد آمدن آسیب‌های جدی در زمینه تداوم فعالیت‌های صنعتی، غیرصنعتی و حتی سكونت مورد پوشش قرار می دهد.


چه كسانی به این بیمه نامه نیاز دارند ؟

كلیه اشخاص حقیقی و حقوقی به عنوان مالک یا ذینفع اموال منقول و غیرمنقول می‌توانند اموال مذكور را در مقابل خطرات اصلی و اضافی تحت پوشش بیمه‌نامه آتش سوزی قرار دهند.


شرایط اختصاصی بیمه نامه آتش سوزی

شرایط خصوصی، آن دسته شروطی هستند كه طی توافق جداگانه‌ای در یک مورد خاص بین بیمه گر و بیمه‌گذار ایجاد می‌گردد. در چنین شرایطی بیمه‌گر و بیمه‌گذار می‌توانند با توجه به اصول اساسی بیمه‌نامه و در چارچوب قانون بیمه و مفاد پیش بینی شده در شرایط عمومی، شروط خاص دیگری را به منظور گسترش و یا محدود نمودن تعهدات به عمل آورند كه اینگونه توافق‌ها معمولاً تحت عنوان شرایط اختصاصی در بیمه نامه درج می‌ شود.